Hradčany
Česká Praha je jedním z nejoblíbenějších turistických měst v Evropě. Není divu, protože město nabízí neskutečné množství turistických atrakcí a zajímavých míst, které stojí za to vidět. Jedním z míst, kam by se určitě měl podívat každý návštěvník hlavního města České republiky, jsou Hradčany. Je to část města postavená ve XIV století, kterou mnozí nazývají "královskou".
V komplexu najdeme obrovské množství historických památek. Bezpochyby nejdůležitější a největší je Královský hrad. Je tam od IX století, kdy první historický kníže Bořivoj přesunul své sídlo na pahorek nad řekou Vltavou. Nicméně hrad začal budovat teprve Bořivojův syn Spytihněv I. Původní hradiště nebylo větší než dnešní zámek. Historie hradu je velmi bouřlivá. Byl často přestavován, a přistavována byla křídla a komnaty (třeba ve XIV a XVII století), nevyhnul se ani požáru v 1303 roce. Výstavby zašly tak daleko, že dnes je podle Guinessovy knihy rekordů největším zámkem na světě, jestli se jedná o jeho plochu. V současné době (od 1918 roku) je hrad sídlem prezidenta České republiky.
Jednou z atrakcí, která k hradu láká turisty je slavnostní střídaní stráže. Každý den v poledne si dva pluky předají Vlajku prezidenta České republiky. Ale není to jen obyčejné předání, protože stráže tak činí v rytmu hudby, kterou hraje orchestr. Neobvyklé jsou i slavnostní uniformy (upravovány podle ročního období), které navrhl nejznámější český projektant filmových kostýmu Theodor Pištěk. Však zámek není jediným lákadlem Hradčanů. Je tam také bazilika sv. Jiřího, nebo katedrála sv. Víta (zajímavé je, že byla postavena během šesti století). Dalším turistickým místem, úzce souvisejícím s Hradčanama je Zlatá ulička. Tohle místo přitahuje nejen díky vyjímečné architektury, ale asi především pro svou historickou atmosféru. Původně se tady osídlovali místní židovští zlatníci (asi právě odsud pochází její název), potom už její osudy byly různé. Sloužila jako obytný prostor pro stráže a později pro chudé lidi.
Jednou z nejvíce reprezentativních budov ve Zlaté uličce je Bílá věž. Tam bylo kdysi vězení a mučírna. Právě tam byl zadržován také alchymista Edward Kelley. Ve XX století se charakter uličky poněkud změnil, stala se mekkou pražských literátu. To je místo, kde tvořil Franz Kafka, nebo kde se setkávali básníci a spisovatelé, jako Halas, Seifer, nebo Nezval. V 2010 roce byla ulička na rok uzavřena, kvůli rekonstrukce, ale teď už je zase plně funkční a láká turisty obchůdkami, výstavami a galeriemi. Jak vidíte jenom historie Hradčanů je nezvykle zajímavá a různorodá, a to je jen malá část Prahy. Určitě stojí za to sem přijet a na vlastní kůži zjistit kolik neobvyklých míst zde ještě čeká na objevení.