Staroměstská radnice v Praze

Hlavní město Čecké Republiky je plné památek a zajímavých míst, které stojí za to vidět. Není vůbec snadné vyjmenovat všechny tyto objekty, ale jeden rozhodně třeba zmínit. Staroměstská radnice, která se nachází na Staroměstském náměstí je nejzajímavější budovou a hlavním lákadlem tohoto místa.

Píšu "budovou" ikdyž to spíš vypadá jako komplex sousedících budov, které se od sebe významně liší. Proto je tak těžké uvěřit, že mají jeden společný interiér. Stavba radnice začala v roce 1338, kdy si místní radni zabrali rohovy činžovní dům, který se dnes nachází pod věží. Brzy poté začala stavba věži (dnes je veřejnosti dostupná a nabízí krásný výhled na hlavní město České republiky). Na nejnoižším podlaží ve věži je umístěna kaple. V kapli je dvacet sedm bílých křížů, které mají připomínat zabité na Bílé hoře. Tam byli popravení vůdci povstání proti Habsburské vládě. Pak byly připojeny další činžáky a spojeny jejich místnosti.

Staroměstská radnice v Praze

V roce 1490 staré hodiny na věží vyměnily za nové, které tam visí dodnes. Jejich konstrukce je mistra Hanusze, a stala se charakteristickým znakem radnice. Orloj (tak se takovým hodinám říká) se skládá ze tří části. první část´- stronomická - zobrazuje pozice nebeských těles. Další části je kalendář, vybaven medailony představujicími jednotlivé měsíce. Poslední je část animační, a má vyměnitelné figurky dvanácti apoštolů (svůj pochod absolvujou každý den v 9 hodin, ráno a večer), a figurky představující smrt, Turka, Vanitas (marnost) a Chamtivost. Hodiny na radniční věži jsou nejznámějším orlojem na světě a hodně turistů navštěvuje Staroměstské náměstí v Praze právě kvůli němu.

V 1548 roce se radnice rozrostla o ještě jeden činžovní dům a ve 30. letech XIX století bylo přistaveno severní křídlo. Bohužel se tato velkolepá budova nevyhnula zničením z válek a celé dříve zminované severní křídlo bylo zničeno. Nikdy se nerozhodlo o jeho rekonstrukci, ale jeho absence je dobře viditelná i pro lidi, kteří neznají historii radnice. Neobvyklý vzhled i historie Staroměstské radnice v Praze je obrovským lákadlem pro turisty, takže každým rokem je pro ně prvním bodem na seznamu prohlídky města. Příležitost obdivání orloje je jen dalším důvodem navštěvy toho úžasného objektu.