U Fleků

Pokud existuje jediná věc, kterou by jste v České republice rozhodně měli udělat, je to právě pití piva. Tento zlatý nápoj je neoddělitelně spojen s českou historii a kulturou, a naší sousedé jsou druzí na světovém žebříčku pokud jde o pití piva (těsně před nimi je pouze Německo).

Pokud budete v Praze, nejlepším místem, kde si můžete vychutnat národní nápoj je hospoda "U Fleků". Je to nejstarší a nejznámější pivovarská restaurace na světě. Byla založena asi v 1499 roce, kdy Vít Skřemenec začal vařit pivo v jednom z domů na ulici Křemencové 11. Adresa zůstala stejná, jako je dnes - Křemencová 11, Praha 1. V roce 1762 pivovar převzal Jakub Flekovský a svoje jméno restauraci propůjčil.

V pivovaru "U Fleků" se vaří pouze jeden druh piva - nefiltrovaný tmavý Flekovský ležák 13, je to černé silné pivo, s obsahem 13% extraktu. Jeho chuť je krémovo-kávova s výraznou příchuti chmelu. Návštěva téhle slavné pivnice je opravdovým dobrodružstvím. Můžeme začít prohlídkou malého muzea, nachazejicího se hned vedle hlavních prostor, kde můžeme obdivovat staré kádě, dubové nádrže, a jiné předměty spojené s historii pivovarnictví. Když už se rozhodneme vejít do pravého lokálu setkáme se s neobvyklým hlukem. Potkat se zde můžeme s lidmi snad z celého světa, v každé místnosti je hudebník nebo kapela, která hraje pro hosty, tanec na stole nebo sborový zpěv zde není ničím novým. Na jedné stěně uvidíme velký nápis: "Blahoslavená matka, která porodila sládka". Pivo není tak drahé (ve srovnání s cenami na hlavním náměstí), výběr je velký, a v menu najdeme i silnější likéry. Také bychom neměli zapomínat na tradici, která se zde dodržuje - nikdo nesedí u prázdného krýglu. Pokud pivo vypijeme okamžitě se objeví číšník a nahradí je dalším. Nepochybně je to jedinečné místo, a každý kdo přijíždí do Prahy by se měl zde zastavit. Mnozí se vrátí i další večer.